Platební systémy prodejních automatů

Hotově nebo kartou? Aneb co přináší jednotlivé platební systémy

Platební systémy jsou pravděpodobně tím nejzásadnějším příslušenstvím automatu. Bez nich by to prostě nešlo. To jaký platební systém zvolit se opět točí kolem tří atributů: sortiment a jeho cena, cílová skupina zákazníků a umístění automatu. Jaké jsou tedy jednotlivé možnosti mezi platebními systémy a s čím počítat?

Základní možnosti platby v automatech jsou tři: Mincemi, bankovkami, platební kartou

Pak jsou neveřejné možnosti, které se používají v uzavřených skupinách (školy, firmy, další nedefinované skupiny). Mezi tyto způsoby plateb patří například platba pomocí docházkových karet, čipů, nebo aplikací. 

Nejstarší a pravděpodobně nejtypičtější způsob platby se kterým u prodejních automatů můžeme setkat je platba přes mincovník, kdy jsou platidlem kovové mince. Tento způsob platby je stále hojně využívaný, v současné době je již na ústupu. Proč?

Důvodů je několik. V současné době, kdy nezadržitelně stoupá oblíbenost bezhotovostních plateb, u sebe stále méně kupujících nosí mince v dostatečné hodnotě na nákup zboží. S tímto typem platby je také spojená spousta starostí a práce provozovatelů automatů.

Dnešní automaty jsou zpravidla vybavené mincovníky schopnými vrátit přeplatek a doplňovat si mince z předchozích operací. Tedy pokud při nákupu jsou do automatu vhozeny mince, automat je schopen je rozpoznat a uložit na patřičné místo a při další operaci, kdy bude muset kupujícímu vrátit drobné dokáže vrátit z mincí získaných při předchozích transakcích.

V ideálním případě mincovník dostane od zákazníků mince, které potřebuje na doplnění. Bohužel, ze zkušenosti víme, že ideální případ prakticky nikdy nenastane. Mince buď chybí a musí se doplňovat (někde sehnat) nebo přebývají a musí se odevzdávat v tržbě.

Pokud provozovatel obdrží tržbu v mincích, tak ji nemůže odevzdat na každé pobočce banky nebo jen v omezeném množství. Mince musí být vždy vytříděné na jednotlivé hodnoty a spočítané. Při odvádění tržby je také potřeba přesnou výčetku počtů jednotlivých mincí. Každá banka má svoje interní pravidla, které se týkají odvodu tržby v mincích. 

Dalším nebezpečím jsou různé „kriminální živly“, které i v dnešní době využívají trik, který se používat u telefonních automatů dávno za socializmu. Kdy zamezí správnému průchodu mincí do automatu a později si tyto odkloněné mince vyzvednou. Zákazníci odchází od automatu bez zboží, bez peněz a naštvaní.

Pokud se tohle děje dostatečně zřídka, aby to neodradilo zákazníky masově a aby nebyla snížená tržba podezřelá provozovateli automatu, případně se zvyšovalo množstvím hovorů od nespokojených zákazníků, má Vykuk hezký bezpracný příjem. Spousta zákazníků ztrátu nízkých částek v mincích s provozovatelem neřeší a provozovatel se pak nic nedozví.

 
platební systémy - mincovník

 Platba v automatu mincemi se používá především pro platbu zboží nízké hodnoty nebo pro oblast zákazníků, u kterých se nepředpokládá, že mají dispozici platební karty. Například základní školy, ale i zde se situace postupem času mění. 

Platba bankovkami se používá hlavně v případě prodeje dražších produktů. Je však potřeba mít na paměti, že pokud zákazník vloží do automatu bankovku a zakoupí si zboží (ale i v případě, že si nákup rozmyslí a chce vloženou částku vrátit), automat mu na nákup vrátí v mincích. Drtivá většina čteček bankovek totiž neumí vrátit vloženou bankovku. Takže při nákupu zboží za 30 Kč a platbou 200 Kč bankovkou, vrátí automat zákazníkovi 170 Kč v mincích.

To jsou v nejlepším případě čtyři mince, ale pokud se mincí nedostává může jich být mnohem více. Toto má dva efekty. Jedním je zákazník, který si odnáší spoustu drobných a druhý efekt je ten, že se mincovník postupně vyprázdní a v případě, že mince na vracení nemá, odmítá přijmout mince vyšší hodnoty nebo bankovky, u kterých nemá na vrácení. Takže se platba hotovostí zablokuje. V případě, že automat nemá možnost platby kartou, tak automat přestane prodávat.

Dalším „efektem“ platby hotovostí je, že automat, který není umístěn na dostatečně bezpečném místě, přitahuje různé zloděje, kteří mohou automat vykrást. Většina automatů je sice celkem dobře zabezpečená proti vykradení, ale dochází k poškození automatu i když není zloděj nakonec úspěšný.

Ceny provedení automatu, které platby hotovostí umožňují jsou vyšší, než automaty s platbou pouze pomocí platebních karet a také cena čtečky bankovek a cena mincovníku není rozhodně zanedbatelná. Na druhou stranu při tomto platebním způsobu nejsou účtovány žádné poplatky za zprostředkování transakce.

Platební moduly - Taos Air

Poslední platební metodou je platba kartou. Ta je v současné době celosvětový trend a procento transakcí přes platební kartu, oproti platbě v hotovosti, se každý rok výrazně zvyšuje. Některé moderní prodejní automaty přijímají platbu už pouze kartou. Na našem trhu se nachází několik systémů pro platbu kartou v automatech. Některé systémy využívají české banky a u některých systémů odchází tržba do zahraničních bank a na váš účet je připsána třeba jen jednou za měsíc. 

Systémy se liší pořizovací cenou a také provozními poplatky. Proto je potřeba opravdu opatrně vybírat. Oproti platbě hotovostí se o peníze nemusíte starat a prostě přistanou na vašem účtu. Běžná platba kartou má však i svoje omezení. 

Pokud používáte terminál bez klávesnice, není možné ze zákona prodat zboží ve vyšší hodnotě než 500 Kč. Také platební terminály jsou takto často nastaveny. Pokud tedy prodáváte dražší zboží je potřeba mít v automatu terminál s klávesnicí. Klávesnice může být mechanická nebo se může zobrazovat na displeji terminálu. V případě, že máte terminál bez klávesnice lze v automatu prodávat dražší zboží za hotovost a zboží do 500 Kč za hotovost i přes kartu. A jsme zase na začátku u mincovníků a čtečky bankovek.

Platbu kartou je také vhodné použít pro prodej zboží s vyšší přidanou hodnotou, aby vám marži v případě nízké absolutní ceny „nepožral“ poplatek za transakce.

Z automatu jde v dnešní době prodávat cokoliv a tak se v některých automatech prodává zboží, u kterého chtějí nakupovat zákazníci, kteří nechtějí být identifikovatelní, takže ti platbu kartou v automatu nepoužijí ze zásady.

Každý způsob platby má svoje výhody i nevýhody, a proto je nejlepší tyto způsoby volit podle cílové skupiny zákazníků, umístění, ceny produktů i podle marže na produktech.

Samostatnou skupinou jsou různé režimy výdejů/prodejů v automatech pomocí karet docházkových systémů nebo čipů různých skupin (např. posilovny) nebo různých objednávkových aplikací.

Tyto způsoby prodeje mohou poskytovat třeba jenom výdej jinak účtovaných produktů nebo kombinace s výdejem a prodejem. Možností je skutečně nepřeberně, ale jsou to většinou zákaznická řešení.

Výběr platebního systému pro váš automat vám doporučujeme prodiskutovat s odborníkem a přejeme vám šťastnou ruku při správné volbě.